Yeni haberler

12 Mart 2017 Pazar

Çocuk kanseriyle mücadeleye Akıllı telefonlar ile katkıda bulunabilirsiniz

    Pazar, Mart 12, 2017   Yorum yok

Akıllı telefonunuzda Android işletim sistemi varsa "Smash Childhood Cancer" uygulamasını indirerek yardımcı olabiliyorsunuz Her yıl 300 bin çocuğa kanser teşhisi konuluyor ve 80 bin çocuk kanserden hayatını kaybediyor.

katkıda bulunabilirsiniz
Akıllı telefonların ve bilgisayarların kullanılmayan programlama gücü, çocuk kanserlerine karşı tedavi geliştirmek amacıyla yapılan kimyasal deneylere katkıda bulunabiliyor.

Teknoloji şirketi IBM'in 2004 yılında kurduğu Dünya Topluluk Şebekesi (World Community Grid) projesine katılan 70 bin gönüllü, şimdiye kadar Ebola, Zika, HIV virüsleri ile tüberküloz ile mücadele için yapılan deneylere katkıda bulundu.

Program kapsamında bilgisayarınızın ya da Android cihazınızın boşta kalan programlama enerjisi deneyler için yapılan hesaplamalarda kullanılıyor.

Cihazınıza indirdiğiniz uygulama, telefonunuzun şarjını zorlamamak için belirli bir seviyeye kadar arka planda çalışıyor.

Eğer telefonunuzda bazı işlemler gerçekleştiriyorsanız bunu saptayan yazılım cihazınızın enerjisini kullanmaya son veriyor.
Milyonlarca simülasyona ihtiyaç var

Şimdi de bu programa Çocukluk Kanserini Yok Edin (Smash Childhood Cancer) projesi dahil oldu.

Projede beyin tümörü, karaciğer kanseri ve kemik kanseri gibi altı farklı çocukluk kanserine karşı tedavi geliştirilmesi için deneylerin yapılması öngörülüyor.
katkıda bulunabilirsiniz
Program Müdürü Juan Hindo, uygulamanın kablosuz internet bulunduğunda çalışmasının telefonun veri tüketmesine engel olduğunu açıklıyor.

Bu deneyin gerçekleştirilmesi için milyonlarca simülasyona ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Hindo, araştırmacıların her birini test etmek için çok fazla bilgisayar gereksinimi duyduğunu belirtiyor.

Böylesine bir deneyi zaman ve masraflar göz önünde bulundurulduğunda laboratuvar ortamında gerçekleştirmek imkansız.

Proje kapsamındaki sistemin günde 1-2 milyon hesaplama yaptığı tahmin ediliyor.

Her yıl 300 bin çocuğa kanser teşhisi konduğu ve 80 bin çocuğun kanserden hayatını kaybettiği kaydedilirken bu projenin teşhislerin geliştirilmesini hızlandırılacağı umuluyor. Kaynak: BBC Türkçe

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .