Yeni haberler

26 Mart 2014 Çarşamba

Tansiyonu hemşire ölçerse düşük Doktor ölçerse yüksek çıkıyor

    Çarşamba, Mart 26, 2014   Yorum yok

Doktor ölçerseTansiyonu hemşire ölçerse düşük Doktor ölçerse yüksek çıkıyor Araştırmayı yapan Exeter Üniversitesi'nden 1000'den fazla hastayı inceledi. İncelenenlerin tümünün tansiyonlarını hem doktorlar hem de hemşireler ölçtü.

Doktorların ölçümlerinde hastaların tansiyonlarının daha yüksek çıktığı belirlendi.

Araştırmanın sonuçları British Journal of Medical Practice'in (BJGP) internet sitesinde yayınlandı.
"Hastalar endişelenebilir"

Araştırmacılar, çıkan sonuçlar arasındakı farkın hastaların doktor gördüklerinde endişelenmelerinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Araştırma heyetinin başındaki Dr. Christopher Clark, elde ettikleri bulguların, doktorların tansiyon ölçmek içinen doğru kişiler olmayabileceğini gösterdiğini söyledi.

Doktor ölçerseClark, "Doktorlar bir hastanın durumunu değerlendirmede ya da rutin bir sağlık kontrolünde tansiyonu ölçü olarak almaya devam etmeli. Ancak ölçüm sonucuna göre klinik kararlar alındığında durum farklı olmalı. Gözlemlediğimiz fark, bazı hastaların tedaviye yönlendirilmeleri için yeterli. Gereksiz bir tedavi de istenmeyen yan etkilere yol açabilir." dedi.

İnsanların tansiyonu gün boyunca değişebiliyor. Sadece bir ölçümde elde edilen yüksek sonuç tansiyonun kronik şekilde arttığı anlamına gelmiyor.

Uzmanlar, hastaların doktor ziyaretlerinde endişelenmelerinin ya da strese kapılmalarının tansiyon artışına yol açabileceğini söylüyor.

Doktorlar daha doğru sonuç elde etmek için hastalara giderek artan oranda, evde istedikleri zaman tansiyonlarını ölçebilecekleri cihazlar veriyor.

Yüksek tansiyonun tespiti ise kalp krizi ve felç riskinin azaltılması açısından önemli. Kaynak.BBC Türkçe

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .