Yeni haberler

26 Mart 2014 Çarşamba

2012 Yılında hava kirliliğinden 7 milyon kişi hayatını kaybetti

    Çarşamba, Mart 26, 2014   Yorum yok

7 milyon kişi hayatını kaybettiDünya genelinde 2012 Yılında hava kirliliğinden 7 milyon kişi hayatını kaybetti bu veriler Dünya Sağlık Örgütü'ne ait Bulgular hava kirliliği ile kalp hastalığı, solunum problemleri ve kanser arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel düzeyde sekiz ölümden birinin hava kirliliği ile bağlantılı olduğunu ve bunun hava kirliliğini "dünyanın en büyük çevre sağlığı riskini" yarattığını söyledi.

Ölümlerin yaklaşık altı milyonu Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik bölgesinde görüldü.

WHO bu bölgelerdeki düşük ve orta gelirli ülkelerde, yaklaşık 3,3 milyon kişinin kapalı mekanda hava kirliliğinin sonucu olarak, 2,6 milyon kişinin de dış mekanda hava kirliliği ile bağlantılı şekilde öldüğünü söyledi.
Havayı temizleme zarureti

7 milyon kişi hayatını kaybettiWHO yetkilisi Doktor Maria Neira, " Hava kirliliği riskleri, özellikle kalp hastalığı ve felç için, daha önce düşünülenden çok daha fazla. Bugün küresel sağlık üzerinde hava kirliliğinden daha büyük etkisi olan pek az risk var.Bulgular hepimizin nefes aldığı havayı temizlemek için ortak eylem ihtiyacına işaret ediyor." dedi.

WHO hava kirliliğinin azaltılmasının milyonlarca hayatı kurtarabileceğini söyledi.
'Ağır bedel'

WHO'nun aile, kadın ve çocuk sağlığı yetkilisi Dr Flavia Bustreo da "Soluduğumuz havayı temizlemek, bulaşıcı olmayan hastalıkların yanı sıra kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere hassas gruplar arasında hastalık risklerini de azaltır." diye konuştu.

Bustreo "Yoksul kadınlar ve çocuklar kapalı mekan hava kirliliğinin bedelini ağır ödüyor.Evde daha fazla vakit geçirdiklerinden, kömür ve odun sobalarından sızan duman ve isi daha fazla soluyorlar." dedi. Kaynak: BBC Türkçe

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .