Yeni haberler

28 Ocak 2014 Salı

İyi kolesterolün de kötü bir yanı ortaya çıktı kalp krizi riski

    Salı, Ocak 28, 2014   Yorum yok

kalp krizi riskiİyi kolesterolün de kötü bir yanı ortaya çıktı kalp krizi riskini arttırıyor 'İyi' kolesterol olarak da adlandırılan HDL'nin normalde damarları açık tuttuğu ve kalp sağlığı için yararlı olduğu biliniyor.


Fakat Cleveland Clinic'e bağlı ekip, bu kolesterolün anormal hale dönüşerek damarları tıkayabileceğini açıkladı.

Ekip, insanların sağlıklı beslenmeye devam etmesi gerektiğini, fakat iyi kolesterol olgusunun sanılandan daha karmaşık olduğunu ifade etti.

LDL ya da 'kötü' kolesterol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein damar çeperinde birikip sert bir tabakaya dönüşerek damar tıkanıklığına ve kalp krizi ile inmelere yol açabiliyor.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein HDL kolesterolü ise damar çeperinde birikmek yerine karaciğere nakledildiği için 'iyi' olarak niteleniyor.
Kimyasal değişim

Veriler, kötü kolesterol karşısında iyi kolesterol oranının yüksek olmasının sağlık açısından faydalı olduğunu gösteriyor.

Fakat araştırmacılar, HDL seviyesini artırma amaçlı deneylerin başarılı olmadığını ve iyi kolesterolün sanılandan daha karmaşık bir rolü olduğunu söylüyor.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırma, HDL kolesterolünün nasıl bir kimyasal değişim sonucu anormal hale geldiğini ortaya koydu.

Araştırmacılardan Dr Stanley Hazen, HDL kolesterolünün damar çeperinde değişime uğradığını belirtti.

Hazen, "Damar çeperindeki haliyle dolaşımdaki hali arasında çok fark var. Çeperde fonksiyonsuz hale gelip kalp hastalıklarına neden olabiliyor." dedi.

Anormal HDL'nin küçük bir kısmı kan dolaşımına sızabildiği için tespit etmesi mümkün oluyor.

627 hasta üzerinde yapılan deneylerde, kandaki HDL oranına bakarak kalp-damar hastalıkları riskini öngörmenin mümkün olabileceği görüldü.

Dr Hazen, bu verilerin anormal HDL kolesterolü için yeni testlerin ve bunların oluşumunu engelleyecek ilaçların geliştirilmesinde kullanılabileceğini belirtti. (BBC Türkçe)

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .