Yeni haberler

4 Ekim 2013 Cuma

Hacettepe'nin Onkoloji Hastanesi için aldığı “siklotron cihazı” 7 yıldır kurulacak!

    Cuma, Ekim 04, 2013   Yorum yok

yüksek bedelli bir tıbbi  cihazı 7 yıldır kuramadığı ortaya çıktı.
Hacettepe'nin Onkoloji Hastanesi için aldığı “siklotron cihazı” 7 yıldır kurulacak!
Hacettepe Üniversitesi’nin Onkoloji Hastanesi için yurtdışından aldığı yüksek bedelli bir tıbbi
cihazı 7 yıldır kuramadığı ortaya çıktı.


Üniversitenin 2005’ten beri kullanılmayan cihazı, depo dahi sayılamayacak “atıl” bir yerde tuttuğu anlaşılırken üniversite yetkililerinin atıl yatırımı, “montaj ve kurulumunun sağlanarak aktif kullanıma geçirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğü” ifadeleri ile savunmaları dikkat çekti.

Sayıştay’ın Hacettepe Üniversitesi’ne ilişkin 2012 Yılı Denetim Raporu’nda Onkoloji Hastanesi için alınan “siklotron cihazı”nın uzun yıllardır kullanılmadığı belirlendi.

Cihaz, Onkoloji Hastanesi Projesi kapsamında 2001’de imzalanan sözleşmeyle, dış proje kredisi ve yüksek bedelle satın alındı.

 Üniversite yönetimi, 2005’ten beri cihazı kurmayı başaramazken Sayıştay raporunda cihazın, Onkoloji Hastanesi’nin depo sayılamayacak “muhtelif” yerlerinde, birkaç
parça halinde ve yüksek kasalar içerisinde “atıl” bir biçimde muhafaza edildiği kaydedildi. Geç olmadan kullanın Raporda,“Kamu kaynaklarından olan taşınırların etkili, ekonomik ve verimli kullanılması, kontrolü ve muhafazasına ilişkin sorumluluğun ilgililerce yerine getirilmediği anlaşılmaktadır. Maddi değeri yüksek ve teknolojik bir ürün olan tıbbi cihazın muhafaza
koşullarının iyileştirilmesi ve bir an önce satın alma amacı doğrultusunda kullanıma hazır hale getirilmesinin sağlanması gerekmektedir” denildi.

Raporda, tespite ilişkin görüş isteyen Sayıştay’a yanıt veren üniversite yetkililerinin atıl yatırımı savunurken kullandıkları ifadeler dikkat çekti. Cihazın “montaj ve kurulumunun sağlanarak aktif kullanıma geçirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü” belirten yetkililer, cihazın sözleşmeye uygun şekilde kullanılmamasında ihmal ve kusuru olanlarla ilgili soruşturma yapıldığını kaydetti. İklim Öngel (Cumhuriyet)

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .