Yeni haberler

2 Temmuz 2013 Salı

Sigara içmeyi bıraktırabilecek Konuşan Sigara paketleri geliyor

    Salı, Temmuz 02, 2013   Yorum yok

sigaradan kurtulmak için bir yardım hattının numarasını içeriyor.
Sigara içmeyi bıraktırabilecek Konuşan Sigara paketleri geliyor
Ses kayıtları, sigara içmek ile sağlık ve doğurganlık arasındaki bağlantıyı hatırlatıcı mesajlar ve sigaradan kurtulmak için bir yardım hattının numarasını içeriyor.
Yapılan testler sonucu "konuşan sigara paketleri"nin 16-24 yaş arasındaki bir grup kadında etkili olduğu tespit edildi. Testler, 16 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlardan oluşan daha büyük gruplarda uygulanmaya devam edecek.

Stirling Üniversitesi'nde pakedi üreten ekipten Crawford Moodie, sigara şirketlerinin ileriki bir dönemde konuşan paketleri pazarlama ürünü olarak kullanabileceklerini söyledi: "Bu araştırma 'sağlıklı bir hayat' nasıl teşvik edilir, bunu gösteriyor."

Sigaranın zararlarına karşı çalışmalar yürüten Ash Scotland kurumundan Sheile Duffy, konu hakkında "Paketlerin üzerine sağlıklı ve bağımlılıktan uzak bir hayatı öneren mesajlar yapıştırmaktan daha yaratıcı çalışmaları memnuniyetle karşılıyorum." şeklinde konuştu.

Duffy, "Alternatif sigara paketlerinin tüm yaştan bireyler üzerindeki potansiyel etkilerini detaylı bir şekilde araştırmaya ihtiyacımız var. Sigara içen genç kadınlar üzerindeki yapılan bu son araştırma, bu tip paketlemelerin sigaraları kadınlara daha çekiçi hale getirmediğini gösterdi" dedi.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi'nden Alison Cox, Stirlin Üniversitesi'nin araştırmasına "pazarlama yönetemlerinin sigarayı bırakmaya yardımcı olup olmadığını görmek için" destek verdiklerini söyledi.

İskoçya hükümeti, sigarayı bırakmak isteyenlere yardım için, tütün paketlerinin standart hale getirilmesine destek olunacağı sözünü vermişti.

Sağlık Bakanı Michael Matheson, İskoçya'da sigara kullananların oranını, 2034'te yüzde 23'ten yüzde 5'e çekmeyi hedeflediklerini ifade etti.bbc türkçe

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .