Yeni haberler

4 Mayıs 2013 Cumartesi

Yaşlılığı önleyen tüm tedavi yöntemleri yakında tarihe karışıyor

    Cumartesi, Mayıs 04, 2013   Yorum yok

Kırışıklık kremleri, botoks ve yaşlılığı önleyen diğer tüm tedavi yöntemleri yakında tarihe karışıyor. Yaşlanmanın sebebi bulundu.
Amerika Birleşik Devletleri'nde Albert Einstein Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneyde beynin belirli hormonları salgılamasını sağlayarak vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatmayı başardı.

Bilim dergisi Nature'de yer verilen araştırmaya göre, beyinde büyüme, üreme ve metabolizmayı düzenleyen 'hipotalamus' adlı bölge vücudun yaşlanmasında rol oynuyor. Her ne kadar beynin yaşlanma sürecini etkilediği bilinse de son araştırma ile bu etki kanıtlanmış oldu.

Araştırma görevlilerinden Moleküler Farmakoliji Profesörü Dongsheng Cai, "Araştırmamız hipotalamus bölgesine etkide bulunarak yaşlanma sürecinin yavaşlatılabileceği yönündeki uluslararası araştırmaları doğruluyor" şeklinde konuştu.

Hormonlar tespit edildi

Araştırmaya göre, hipotalamustaki NF-kB molekülleri aktive edilip ya da durdurulması ile yaşlanma süreci hızlandırılıp yavaşlatılabiliyor. NF-kB moleküllerindeki değişiklik sinir sistemini oluşturan GnR hormonlarını da düzenliyor. Bu etkileşim yaşlılık belirtileri olan kas güçsüzleşmesi, cildin buruşması, kemik erimesi ve hafıza zayıflıklarını tetikliyor.

Yöntemin insanlar üzerinde denenmeye henüz hazır olmadığını belirten Profesör Dongsheng Cai "Bu yöntem yaşlanmayı geciktirip yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sorunları yavaşlatabilir. Bu bir çığır açmıştır. Ancak yaşlanma sürecinin tamamen durdurulabileceğini düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

Deutsche Welle Türkçe

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .