Yeni haberler

4 Mart 2013 Pazartesi

Bilim insanları Aids hastası bebeği ilaçla tedavi etti

    Pazartesi, Mart 04, 2013   Yorum yok

Atlanta'da düzenlenen Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı'nda, AIDS virüsüyle dünyaya gelen bir bebeğin uygulanan erken tedavi sonrası iyileştiği bildirildi.


Baltimore'da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi virologlarından Dr. Deborah Persaud, “Bu, HIV'in bebeklerde muhtemelen iyileştirilebilir olduğu konseptinin bir kanıtıdır” şeklinde konuştu.

Bir insanın, kan testlerinde virüs izine rastlanmadığı için ilaç kullanmadan hayatına devam etmesi ender rastlanan bir durum. Bilim insanları, erken anti virüs tedavisinin bebekte virüsün hücreler oluşturmasını engelleyerek iyileşmesini sağladığına inanıyor.

Virüs tedavisinin başarılı olduğu bir başka kişi ise “Berlinli hasta” olarak bilinen Timothy Ray Brown olmuştu. Kemik iliği naklini de içeren farklı bir tedavi gören Brown, iyileşmişti.

Bir yıldır ilaç kullanmıyor

Mississippili bebeğin tedavisinde ise HIV tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçların karışımından yararlanıldı.

Bebeğin doğum öncesi herhangi bir tedavi görmediği kaydedildi. Doktorlar doğumdan sonra 30 saat içinde, bebeği Jackson'daki Mississippi Üniversitesi Tıp Merkezi'ne nakletti ve burada üç farklı ilacın karışımını içeren bir tedavi uyguladılar.

Şu anda 2,5 yaşında olan bebeğin bir yıldır ilaç kullanmadığı kaydedildi. deutsche welle

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .