Yeni haberler

15 Şubat 2013 Cuma

bu salgına hiç bir ilaç etki etmiyor

    Cuma, Şubat 15, 2013   Yorum yok

Güney Afrika'da hiçbir ilacın etki etmediği bir tüberküloz salgınının ortaya çıktığı açıklandı. Uzmanlar, salgının Avrupa'ya da sıçramasından endişe ediyor.


Dünya Sağlık Örgütü, 2011 yılında dünya çapında 8 milyon 700 bin kişi tüberküloz nedeniyle hayatını kaybettiğini, bu ölümlerden 310 binin nedeninin 'süper dirençli' bakteriler olduğunu duyurmuştu. Şimdi de ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, Güney Afrika'daki hiçbir ilaç ile tedavi edilemeyen tüberküloz enfeksiyonundaki patlamaya dikkat çekiyor. Uzmanlar Güney Afrika'da çok sayıda HIV enfeksiyonlu kişi bulunduğunu, bunun bağışıklık sistemini zayıflattığını belirtiyor.

Antibiyotik etki etmiyor

Güney Afrika'daki vakalarda birçok hasta önce antibiyotik kürü ile tedavi edilmeye çalışıldı. Ancak birçoğu tedaviyi yarıda bıraktı. Bunun üzerine hastaların vücudunda süper dirençli bir bakteri ortaya çıktı. Bu bakteri ise antibiyotikle tedavi edilemiyor.

'Tedavi yarım bırakılmamalı'

Dünya Sağlık Örgütü'nden Karin Weyer Amerikan US News dergisine yaptığı açıklamada, tüberküloz teşhisi konulan hastaların hemen tedavi edilmesi gerektiğini ve iyileşmeden de ilaçların kesinlikle bırakılmaması gerektiğini söylüyor. Weyer, ilaçların tedavi tamamlanana kadar alınmaması halinde vücutta kalan bakterilerin direncinin arttığına dikkat çekiyor.

'New York'taki salgın tekerrür edebilir'

Uzmanlar, Güney Afrika'daki gelişmeler nedeniyle tıpkı 1990'lı yıllarda New York'ta ortaya çıkan tüberküloz salgının tekerrür etmesinden korkuyor. O dönemde birçok hastanede 32 kişi hastalık kapmış, bunlardan 29'u ölmüştü. Rusya. İran ve Hindistan'da da son 10 yıl içinde böylesine hızla yayılan salgınlar başgöstermişti.

Hangi ilaç kullanılıyor?

ABD'de aşırı dirençli tüberküloza karşı ilk kez 40 yıl önce yeni bir ilacın kullanılmasına izin verilmişti. "Bedaquilin" adlı ilaç sadece tüberküloz tedavisinde standart olarak kullanılan diğer ilaçların etkisiz kalması halinde hastaya veriliyor. İlacın Avrupa'da da kullanılması için başvuru yapıldı. Ancak tedavi sırasında bazı hastaların bilinmeyen nedenlerden ötürü hayatını kaybetmesi tartışmalara neden oluyor. "Apotheken Umschau" adlı sağlık dergisine demeç veren Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nden Oliver Moldenhauer, "İlacın riskleriyle ilgili araştırmaların yapılmasına gerek duyulsa da biz Avrupa'da da kullanılmasını istiyoruz" dedi. deutsche welle

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .