Yeni haberler

10 Nisan 2012 Salı

estetik yaptıran 100 kadından 20'si vajina bölgesindeki deformasyonları toplatıyor

    Salı, Nisan 10, 2012   Yorum yok

Rakamlara göre Türkiye'de estetik yaptıran 100 kadından 20'si vajina bölgesindeki deformasyonları toparlatıyor. Hem bu oran gittikçe artıyor.

Kadın, artık bedenini daha iyi tanıyor ve ona özen gösteriyor, bir yandan eşler de buna sıcak bakıyor. Hatta bunu isteyen eşler de var. Üstelik estetiğe meraklı olanlar yalnızca şehirli kadınlar değil, kırsal kesimde yaşayan kadınlarda bu operasyona ilgi büyük. Türkiye'deki son üç yılda yüzde 50 artış her şeyin göstergesi. Operasyonlardaki yaş aralığı ise 18'den 45'e kadar gidiyor. Bilim insanlarına göre kırsal kesimde çok doğum yapan kadınların buna ihtiyacı daha da fazla. Çünkü özellikle doğumlarını ilkel şartlarda yaptılarsa hasarları da büyük oluyor. Çoğu kadın, erken dönemde sıkıntıyı fark edip harekete geçiyor. Hatta kadınlar eşlerinden gelen olumsuz davranışlar sonrası bu operasyonu yaptırmaya karar veriyorlar. Avşar Estetik Merkezi’den Op.Dr. Dilek Avşar anlatıyor.

- Vajina estetiği bir sağlık sorunu mu, içinde “estetik” geçtiği için farklı algılanıyor. Nedir işin aslı?

Estetik cerrahide hedef, kişinin fiziki olarak meydana gelmiş sıkıntılarını onu mutlu edecek yönde gidermek. Kadınların belli yaşlarda vücutlarında birtakım deformasyonlar oluşabilir. Kilo alıp vermeler, yaşın ilerlemesi ve doğumlar vücudun değişik bölgelerinde fiziki olarak deformasyonlar yaratır. Memeler sarkar, karında yağlanma ve sarkma oluşur, yüzde boşluklar meydana gelir. Vajina da kadın vücudunda özellikle normal doğum sonrası, kilo alıp vermelere ve yaşa bağlı olarak en fazla deforme olan kadın organlarından biri. Bu nedenle de deformasyonların giderilmesi ve eski haline geri getirmeye yönelik cerrahi uygulamalar diğer bölgelere yapıldığı gibi yapılabilir. Vajina cerrahisindeki hedef de diğer bölge estetikleri ile aynı. Deformasyonlara bağlı sıkıntının giderilmiş olması diğer operasyonlar gibi hastayı mutlu eder.

- Seksten zevk almamak ya da idrar kaçırmak gibi nedenlerle yapıldığı da söyleniyor.

- İdrar kaçırmada yapılacak operasyonlar daha farklı. Ancak vajinoplasti sonrası kısmen hastaların bu sıkıntıları da giderilmiş olabilir. Vajinoplasti genital bölgenin daha estetik görünmesini sağlamak için (özellikle normal doğum sonrası kesiklerin dikilmemiş olarak bırakılması ya da kötü dikiş izlerinin oluşmuş olması bazen de vajina girişinde açıklığın fazla olması gibi sebeplerle) vajina estetiği yapılır ve kadın ve erkeğin bu yöndeki cinsel sıkıntılarını giderir. Özellikle vajinal orgazm olmayan kadınlarda operasyon sonrası başarı yüksek.

- Talepler nasıl, kimlerden geliyor?

- Bu operasyona eşler genellikle birlikte karar veriyorlar. Cinsel ilişki sırasında hava sesi gelmesi, erkeğin erken boşalması, kadının ve erkeğin cinsel ilişkide tatmin olmaması gibi sıkıntılar çoğu kez bu operasyonu düşündürebiliyor. Bazen de kadın genital bölgesinin estetik görünümünden rahatsız olabiliyor.

- Genital bölgenin estetik görünümü nasıl değişiyor?

- Genital bölgenin üst kısmı (mons pubis) özellikle sezaryen doğum sonrası ve kilo almalara bağlı yağlanabiliyor. Kilo alıp vermelere bağlı genital dış dudaklarda (labia major) sarkma olabiliyor. Bu bölge yağını ve gerginliğini kaybedebiliyor. Bazen genital iç dudaklar (labia minor) yapısal olarak ya da doğumlardan sonra büyüyüp sarkabiliyor. Bazen de normal doğum, kürtaj gibi travmatik işlemler, kilo alıp vermeler, yaşın ilerlemesi ve bazen de uzun cinsel hayat sonrası vajinada bollaşma ve sarkma oluşabiliyor. Genital bölgede renk koyulaşması meydana gelebiliyor.

- Bu deformasyonların tedavisi nasıl?

- İhtiyaca göre genital bölgenin kombine operasyonu dediğimiz; üst kısmın yağını almak, dış dudakların gerginleştirilmesi ve yağ enjeksiyonu yapılması, iç dudakların küçültülmesi, vajinoplastı dediğimiz vajina daraltma operasyonları, genital bölgenin lazerle cilt rengini açma işlemleri birlikte yapılabiliyor.

- Peki bu işlemler büyük bir cerrahi uygulama mı?

Bu operasyonlar kombine genital estetik ya da tek bir işlemin uygulaması açısından büyük anestezi gerektirmeyen hafif cerrahi uygulamalar. Örneğin genital bölgeye liposuction uygulaması ya da iç dudakların küçültülmesi operasyonu lokal anestezi altında yapılabilir. Bazen de kadın genital estetik operasyonun bir başka cerrahi uygulaması ile kombine edebiliyor. Örneğin meme küçültmesi ya da karın germesini yaptırırken bu uygulamayı da beraberinde yaptırabiliyor.

- Geri dönüşler nasıl?

- Oldukça başarılı. Kadın hem kendi adına hem de eşinden gelen olumlu tepkiler adına daha da mutlu oluyor.

- Bu operasyon için bir yaş sınırı var mı?

- Genital estetik özellikle labioplastiyi (iç dudak küçültme) genç kızlar ve doğum sonrası kadınlara sıklıkla yapılıyor. Vajinoplasti, mons pubis estetiği (genital yağlanmayı giderme) daha fazla doğum sonraları ve dış dudak sarkıklığını gidermeyi ise özellikle orta yaş sonraları yapıyoruz.

- Bu operasyon sonunda normal hayata dönmek ne kadar sürüyor?

- Ortalama 3-5 gün içinde normal hayata rahatlıkla dönebiliyorsunuz. Ancak cinsel hayata ortalama 4-6 hafta ara verilmesi şart. Tabii eğer basit bir liposuction yapılmışsa bu yasaklar yok.

- Kırsal kesimin bu operasyonlara gösterdiği ilginin nedenlerini neye bağlıyorsunuz?

- Estetik cerrahiye ilgi kişilerin okur yazarlık oranlarının yükselmesi, ekonomik durumlarının artması, basın yayın organlarının bu konulara değinmesi ile arttı. İnsanlar genç kalmak ve mutlu yaşamak istiyorlar. Teknolojik imkânlar da kişilere bunu çok konforlu sağlıyor. İşte her tür estetiğin artmasındaki etken budur. Estetik cerrahide yapılan işlemler için belli bir altyapının olması gerekiyor. Özellikle genital estetik için kadının bunu neden istediğini bilip eşinin desteğini alması da önemli oluyor. Ancak son zamanlarda görüyorum ki artık kadınlar bu şikâyetlerini daha rahat ifade edebiliyor ve tedavi sürecine giriyorlar.

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Güncel Sağlık Haberlerinden Videolardan oluşan Blogumuz
Ana sayfaya gitmek için tıkla →

Hiç yorum yok :
Write yorum

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

© 2014 deva arayanlar . Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger .