25 Aralık 2011 Pazar

kokusunda gerginlik giderici etkisi olan vetiver bitkisi hakkında

Pazar, Aralık 25, 2011 - Yorum Yok

Saz görünümlü bitkinin uygun şartlarda boyu 2 m ye kökleri ise 3- 4 m ye inebilir. Saç görünümlü, dikey olarak, masif bir şekilde inen kökleri bilinen iyi yüzey tutucu bitkilerden biri olarak tanımlanmasını sağlar.
Kardeşlenme yeteneği yüksektir. Saçak köklüdür ve yumak oluşturan kökleri uygun koşullarda 3 m derinliğe kadar gider. Yaprakları ortalama 75 cm uzunluğunda, 8 mm genişliğinde, ince uzun görünümlü ve tüysüzdür. Yaprak kenarları kesicidir. Çiçekleri erguvan-bordo renginde, salkım şeklindedir ve çiçek sapının ucunda toplanmıştır. Hermafrodittir.

Tropikal bir bitkidir ve Hindistan'da yetişir. Hindistanın doğal bir bitkisidir ancak şu anda dünyada pek çok çevre sorununun çözumüne basit,ucuz ve etkin cözümler sunan global bir bio-teknoloji sisteminin öznesidir. Türkiye'de Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. 3 aylık yağışlı bir sezona ihtiyaç duymaktadır. Ortalama sıcaklık 18-25, en düşük sıcaklık -15, en yüksek sıcaklık 48, ve hızlı büyüyebilmesi için 25 derece sıcaklık istemektedir.

Eterik yağı için rizomlar kullanılır. Kokusunda gerginlik giderici etki vardır. Kozmetikte cilt altı yağı dokusu harab olmuş, yaşlı, mat, kuru ve hassas ciltler için hazırlanan kremlerde vetiver esansı kullanılır. Portakal, yasemin, ıtır, kananga (ylang ylang) esanslarıyla yapılan karışımlarda farklı kokular elde edilir.
counter Kez izlendi (vievs)

  • Bu yazıyı paylaş:

Bu Blog Hakkında

Güncel Sağlık haberlerinden ve videolardan oluşan blog @Devaarayanlar
gönderilen tüm mesajları görüntüle →

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

0 yorum:

ÖNERİ VE YORUMLARINIZ

E-posta Bülten

Son dakika haberlerini almak için ve bizim web sitesi ile yeni neler var duymak için şimdi kaydolun!

© 2014 deva arayanlar. WP Theme-junkie converted by Bloggertheme9
Powered by Blogger.
back to top